Yaşam

Bilim insanları açıkladı! Ceviz kan basıncını düşürüyor

Pensilvanya State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, cevizin insanlar arasında sıkça rastlanan yüksek kan basıncını düşürdüğünü ortaya koydu.

Yakın zamanda Pensilvanya State Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan bir çalışmada, ceviz tüketimi ile kardiyovasküler sağlığın iyileştiği yönünde bir ilişki olduğu bulunmuştur.

Diyetlerine ceviz ekleyen insanların aynı diyeti uygulayıp ceviz tüketmeyenlere kıyaslandığında daha düşük kan basıncına sahip olduğunu tespit eden bilim insanları, beslenmede doymuş yağları doymamış yağlar ile yer değiştirdiklerinde kardiyovaskuler seviyede başka faydalar da sağladığını görmüşlerdir.

Cevizin alfa linolenik asit içeren lipid profili sayesinde kan basıncını düşürdüğü gözlenmektedir. Ancak, tüm faydaları bu komponent yapmamaktadır. Tekoferol, fenolik asit, melatonin ve flavonoidler gibi diğer besin bileşenleri de önemlidir.  

Bilim insanları, bu besin bileşenlerinin antioksidan özellikleri olduğunu söyleyerek  endotel tabakasını koruma fonksiyonu ve atar damalarda meydana gelen oksidatif hasarı azaltma yeteneklerine de değinmişlerdir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı