Gündem

HES Kodu Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından seyahatlerde, toplu taşıma araçları kullanımı ve toplu kullanım alanlarında Covid-19 virüsünün bulaşma riskini azaltmak adına geliştirilen HES kodu, e-Devlet sistemi üzerinden kolayca elde edilebilir. HES Kodu aynı zamanda SMS ve uygulama kullanılarak da alınabilir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ortaya çıkan HES kodu uygulaması birçok farklı yöntemle alınabiliyor. Farklı kurum ve kuruluşlara girmek için HES kodu talep edilmesi nedeni ile Hayat Eve Sığar uygulamasının kullanımı gün geçtikte artmaktadır. HES kodu almanın öne çıkan üç farklı yöntemi bulunmaktadır.

HES KODU NASIL ALINIR?

  • Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kullanılarak “HES Kodu İşlemleri” bölümüne geçiş yapılır. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırası ile; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir
  • HES Kodu, E-Devlet internet sitesi üzerinden de alınabiliyor.

E-Devlet HES Kodu Oluşturma Ekranı

HES Kodu Nasıl Alınır
HES Kodu Nasıl Alınır

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilmektedir.

HES Kodu sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız virüsün bulaşma riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19  ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde ise İçişleri Bakanlığı tarafından bu kod sayesinde bilgilendirilebileceksiniz..

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı