Gündem

Çipli Kimlikler Ehliyet Kartları ile Birleşiyor!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 21 Eylül tarihinden itibaren başlayarak ehliyetler ile kimlik kartlarının birleştirilmesi projesinin etkinliğinde konuştu. Kimlik kartlarındaki çip içinde 5 alan bulunduğunu söyleyen Soylu, bunların dördünü kullanmak istediklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yine gündeme gelen çipli kimliklerin ve ehliyetlerin tek kartta birleştirilmesi konusu bugün İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan etkinlik ile beraber hayata geçirilmek üzere. Bugün, bu proje için bir tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklamaların yapıldığı etkinlikte, proje biraz daha detaylı şekilde kamuoyuna duyuruldu.

Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada gerçekleştirilecek projedeki esas amaçlarının teknolojiden yararlanılarak vatandaşın işini kolaylaştırmak olduğunu dile getirdi. Çipli kimlik kartlarının arkasında bulunan çipte 5 farklı alan bulunduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu alanların dördünün kullanılmak istendiğini sözlerine ekledi. Üstelik pazartesi günü itibarıyla dileyen vatandaşlar, Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alarak herhangi bir ödeme yapmadan kimlik kartları ile ehliyetlerini birleştirebilecekler.

Süleyman Soylu yaptığı açıklamalara göre 21 Eylül itibarıyla kimlik kartlarının, çok daha işlevsel olacağını da belirtti. Kendi kimlik kartı üzerinden de örnek veren bakan, kimlik kartının içinde sürücü belgesi, iki adet silah taşıma ruhsatı, banka kredi kartı, TBMM kartı ve THY’nin kartı olduğunu vurguladı. Bu sayede tek bir kartın hangi işlevlerle kullanılabildiği de anlaşılmış oluyor.

Çipli Kimlik içine yerleştirilen ehliyetler süreli olacak

Bakanın açıklamalarına göre vatandaşlar, kimlik kartlarına yüklettikleri sürücü belgelerini sonsuza dek kullanamayacaklar. Tıpkı eski kartların yenilendiği gibi bir uygulamanın yeni sistemde de mevcut olacağını ifade eden Soylu, süresi dolan sürücü belgelerinin kimlik kartlarından otomatik olarak silineceğini söyledi. 

Süleyman Soylu ’nun yaptığı açıklamalara göre milyonlarca vatandaş, her yıl nüfus ve vatandaşlıkla ilgili işlemler yaptırıyorlar. İşte yeni sistem de bu işlemlerin daha kolay bir şekilde yürütülmesini sağlayacak. Yeni sistemin vatandaşın memnuniyetini sağlamak için yapılan bir devrim olduğunu söyleyen Soylu, projede emeği geçen herkese de teşekkür etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı