Gündem

Düğünler tekrar yasaklandı mı?

Kına, nişan ve sünnet düğünleri yasaklandı mı?

Düğünlerin yasaklanıp yasaklanmadığı birçok insan için merak konusu olmuş durumda. Covid-19 salgını sebebiyle 14 ilde düğünler için yasaklamalar getirilmişti. İçişleri Bakanlığı’ndan gelen yeni yönergeye göre, 65 yaş üzeri ve 15 yaş altı çocuklarla ilgili bazı kısıtlamalar getirildi. Peki kına, nişan, sünnet ve düğünler yasaklandı mı, uygulamaları nasıl olacak?

İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği uygulamalar doğrultusunda 81 ile “Kovid-19 Tedbirleri” genelgeleri gönderildi. Bu genelgeler “düğünler yasaklandı mı?” sorusunu beraberinde getirdi.

Genelgede düğünlerin yasaklanması var mı ?

Düğünler ile ilgili yeni bir gelişme henüz yaşanmadı fakat yaşanan son gelişmeler şöyle;

İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği uygulamalar doğrultusunda 81 ile “Kovid-19 Tedbirleri” genelgeleri gönderildi.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, salgın kalabalık ortamlarda daha hızlı yayıldığı için kına, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklerin tüm şehirlerde en kısa sürede tamamlanması söylenmişti.

Kısıtlama hangi illere gelmişti?

Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere 14 şehire düğün, nişan, sünnet düğünü, kına gecesi gibi etkinlikler için kısıtlamalar getirilmişti.

Genelgede alınan yeni karar ne?

Genelgede yazılana göre 81 ilde; sokak veya köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Fakat nikah merasimi şeklinde yapılabilecek düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak. Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni, fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

İl valiliklerine gerekli talimatlar verilip bu uygulamaların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak. Bu uygulamalara uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı