Yaşam

Yaklaşık 2 bin yıllık antik kent için çalışmalar başlıyor!

Aydın’ın Çine ilçesinde bulunan yaklaşık 2 bin 600 yıllık tarihe sahip Gerga Antik Kent için çok yakın bir zamanda çalışmalar başlayacak.

Aydın’ın Çine ilçesinde bulunan tarihi Gerga Antik Kenti, tam 2 bin 600 yıllık olduğu açıklandı. Bu tarihi yerleşim yerinin, Ekim ayında başlayacak kazı çalışmaları ile tüm sırları öğrenilecek. Yerli halkın, Gizemli Köy olarak adlandırdığı bu bölgede tapınaklar, çeşmeler ve yıkılmış heykeller bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle, 1 Ekim tarihinde kazı çalışmaları başlayacak. Bu araştırmaya, Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Başkanı Arkeolog Doç. Dr. Murat Çekilmez başkanlık edecek.

İl Turizm ve Kültür Müdürü Mehmet Umut Tuncer, “Burada yapılacak kazı çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin aldık ve bu çalışmalara ekim ayında başlayacağız” açıklamalarında bulundu. Tapınakların zaten görünürde olduğunu, kazı çalışmalarının asıl amacının bu bölge de bir yerleşim yerini keşfetmek amacıyla yapıldığını söyledi.

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbaki Yıldız ise, kazı çalışmaları sonrasında Gerga Antik Kenti’nin minyatür hâlini müzeye eklemek istediklerini söyledi. Sözlerine, amaçlarının müzeye gelen ziyaretçi sayısını arttırmak olduğunu da ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı