Gündem

UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Cumalıkızık köyü ziyaretçilerini büyülüyor

2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Cumalıkızık köyü, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Bursa üzerinde Osmanlıların yerleştikleri ilk yer olan Cumalıkızık, içerisinde bulundurduğu toplam 180 ev ile Osmanlı Döneminin havasını bizlere yaşatıyor. Bu köye neden Cumalıkızık adı verildiği ise birçok insan için merak konusu. Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine, bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

Bu köy bu zamana kadar bozulmadan gelen mimari yapısıyla  2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Bu listeye alınmasındaki en büyük neden ise orada çekilen filmler olmuştur. Burayı film ve diziler vasıtasıyla görüp gelen birçok turist bulunmakta. Buraya gelen insanlar hem kafa dinlemeye hem de kültürel anlamda eski dekorasyonları görmek için geliyorlar.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başardı!

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan bu köy, Osmanlının Bursa üzerindeki ilk yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. 700 yıllık mimarisini bozmadan bugünlere kadar getirmeyi başaran bu köy dünyanın her yerinden turist ağırlıyor.

Bu köyde 700 kişiye yakın kişi yaşıyor fakat hafta sonları 50 bin kişi bu köyü ziyarete geliyor. Yalnızca Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından Cumalıkızık görmeye geliniyor. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Cumalıkızık’ın, özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle beraber hem ülkemizde hem de dünyada tanınırlığı arttı. Ortadoğu, Avrupa, Latin Amerika, yani  dünyanın her tarafından binlerce ziyaretçi geliyor” açıklamalarında bulundu.

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne 2014 yılında girmeyi başaran Cumalıkızık, turistler için tarihi anımsamak ve yaşamak adına en iyi yerlerden birisi olarak geçiyor. Cumalıkızık, 700 yıl geçmesine rağmen tarihini ve kültürel değerlerini hiç bir zaman kaybetmemiş durumda. Osmanlı döneminde “vakıf köyü” amacıyla kurulan bu köy, ahşap ve kerpiç kullanılarak inşa edilen evleri ve anıtsal yapılarıyla, Osmanlı yaşam tarzını hiç bir zaman kaybetmemiş ve bugünlere kadar getirmeyi başaran köyler arasında yer alıyor. Bu köy, ziyarete gelen insanlara adeta tarihte yolculuğa çıkmış hissiyatı veriyor.

Bu kadar tarihi ve eskiyi bizlere hissettiren bu köye, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yabancı ziyaretçi sayısında ciddi artış yaşanıyor” açıklamalarında bulundu. Edebali, Cumalıkızık için gelen turistlerin sayısını artırmak için farklı çalışmalar yaptıklarını da söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti; “Her yıl Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali düzenliyoruz. Bu  festivale Meksika’dan bile gelenler oluyor. Festival ve kültürel etkinliklerle turist çekmeye çalışıyoruz. 700 yıllık bir mimarinin bu zamana kadar bozulmadan günümüze gelmesi çok önemli. Biz de o potansiyeli değerlendirmeye, yabancı  ziyaretçileri en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Kültürel faaliyetler yapıyoruz. Cumalıkızık’ın kadınları geleneksel el sanatını tanıtıyor. UNESCO,  Cumalıkızık’ın dışa açılmasında önemli bir ayak oldu. Cumalıkızık’ın hak ettiği yere gelmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Cumalıkızık Mahallesi Muhtarı Emin Yavuz, köye gelen turistler için “mahalle halkının geçim kaynağı turizm oldu” cümlelerini kurdu. Genellikle Arap ve yerli turistlerin ziyarette bulunduğunu söyleyen muhtar, bu köyün tarihi yapısını korumak için ellerinden geleni yaptıklarını aktardı. Muhtar Yavuz, burada yaşayan insanların, ziyaretçilerden önce geçimlerini çiftçilik ve hayvancılıkla sürdürdüklerini fakat şu an köyün yüzde 90’nının geçimlerini turizmle devam ettirdiklerini açıkladı. UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne girilmesiyle turizm patlaması yaşayan bu köy, hafta sonları 40-50 bin kişi ağırlıyor. Yaz aylarında turistlerin daha çok deniz olan yerleri tercih etmesiyle, yazın bu köye rağbet düşüyor.

Dar Sokakta Fotoğraf Sırası Yaşanıyor

Bu köy sadece turistleri değil film ve dizi çekimleri için gelen ajansları da ağırlıyor. Adı ‘Cin Aralığı’ olan bu yerde bazı dizi ve filmler çekilmiştir. ‘Cin Aralığı’ olarak bilinen dar sokak hâlâ ilgi görüyor. Sokağın başından bakıldığı zaman çıkmaz sokak olarak görünen, sadece bir kişinin sığabildiği bu sokaktan geçmek için insanlar sıraya giriyorlar.

Cumalıkızık Tarihi

Bu köyün tarihi, 1300’lü yıllarda başlıyor. Osman Gazi, Bursa’yı fethettikten hemen sonra Kızık Boyu’ndan 7 Bey bu bölgeyi almak için harekete geçiyor ve Bursa’nın fethinden sonra bölgelerine 7 köy daha eklemiş oluyorlar. O günden beri bu köy, Türk bölgesi oluyor. Alınan bu 7 köyden sadece beş tanesinde yaşam sürüyor ve bu beş köyden sadece Cumalıkızık köyü tarihini korumayı başarıyor. Bunun sebebi ise köy halkının, köy içinde yabancı kimseye arsa satmaması olduğu söyleniyor.

Cumalıkızık Evleri

Sadece 180 ev bulunan bu köyde diğer evler restoran, cafe veya butik otel olarak işletiliyor. Neredeyse hepsi 2, en fazla 3 katlı olan bu evler Anadolu havasını yaşamamızı kolaylaştırıyor. Evlerin içi ise giriş katları mutfak, kiler amaçlı, üst katları ise salon ve yatak odaları şeklinde dizayn edilmiş durumda. Neredeyse tüm evler ahşaptan yapılmış ve en çok dikkat çeken özelliği ise büyük emekle yapılmış olan kapı kulpları. Buraya gelen turistlerin en çok şaşırdığı şeylerden birisi bu evlerin kapı kulpları oluyor.

Evlerin bir diğer özelliği ise fazlasıyla geniş olmaları, çünkü bu köyde yaşayan insanların çocukları evlendikleri zaman farklı bir eve çıkmak yerine aileyle birlikte yaşamayı tercih ediyorlar. Bu âdet uzun yıllardır korunmuş ve hâlâ varlığını sürdürüyor.

Cumalıkızık gezilecek en önemli yerleri

Dört mevsimi en güzel şekilde yaşatan bu köy, hangi mevsim giderseniz gidin memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu köyün en önemli noktalarından birisi de meydanda bulunan tarihi cami. Köy, adını bu camiden aldığı için köyün en önemli noktalarından biri hâline gelen bu cami, turistlerin bu köyde ilk durakları oluyor.

Caminin hemen yanında bulunan 1917 yılında yapılan Zekiye Hatun Çeşmesi de Osmanlı Dönemi’nden kalan önemli tarihi yapılardan birisidir. Eski zamanlardan kalma eşyaların sergilendiği Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi de köy içinde görebileceğiniz en güzel şeylerden bir tanesi. Hızlı bir şekilde gezebileceğiniz bu müze size zaman kaybettirmeyecektir.

Köyün en çok kalabalığın yaşandığı yer olan Cin Aralığı ise hem görmek hem de fotoğraf çektirmek için uygun bir yer. Sadece tek bir kişinin geçebileceği kapasitede olan bu yer Yunan İşgali sırasında düşman askerlerinden saklanıp kaçmak amacıyla kullanılmış.

Köy meydanında bulunan köy halkının, yöresel yiyeceklerin ve eşyaların satıldığı tezgahlar da turistlerin en çok vakit harcadığı yerlerden birisidir.

Daha çok tarih ile iç içe olmak isteyen turistlerin kesinlikle gitmeleri gereken yerlerden birisi olan Bizans Kilisesi, tarihi kalıntılarıyla bizi yüzyıllar öncesine götürmeyi başarıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı