Yaşam

Uzun Süre Etkisinde Kalacağınız 10 Psikolojik Film

Ani değişen ruh hallerimiz… Etkisinden çıkamadığımız olaylar… İşte tam bu noktada psikoloji bilimi yardımımıza koşar. Yine psikoloji, yüz yıllardır binlerce kitaba, filme de konu olmuştur.

Düşündük ki madem psikoloji bu kadar hayatımızın içinde biz de uzun süre etkisinde kalınacak filmleri okurlarımız için derleyelim dedik. İşte, etkisinden çıkamayacağınız 10 film…

10 – Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

1971 – IMDb 8,3

Bir suç makinesi olan Alex, çetesiyle beraber işledikleri suçlar sonrasında çetesi tarafından ihbar edilince yakalanır. Alex’in devlet tarafından üzerinde gerçekleştirdikleri psikolojik yöntemlerle topluma tekrar kazandırılmaya çalışılması konu alınan bu kitaptan uyarlanan film size çok şey katacak.

9 – Barda

2007 – IMDb 7,0

Düzenli olarak arkadaşlarının barına giden 8 kişilik bir üniversiteli grup, her zaman ki gibi gittikleri barda hiç beklenmedik bir olayla karşılaşırlar. Genç grup ve mekana giren beş kişilik grup arasında tartışma başlar. İki grup arasında başlayan tartışma, sabaha kadar sürecek bir işkence ile son bulur. Bir gecede tüm hayatları alt üst olan gençler için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

8 – 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

1957 – IMDb 8,9

Bu film, cinayetle suçlanan bir çocuğun idam kararı için toplanmış 12 jüri üyesinin birbirleriyle çatışmasını konu ediyor. 11 jüri üyesi “suçlu” kararı vermiş fakat üyelerden bir tanesi “suçsuz” kararı vermiştir. Suçsuz kararı veren Davis, tüm film boyunca 11 jüri üyesini cinayetle suçlanan çocuğun suçsuz olduğuna inandırma çabalarıyla geçiyor.

7 – Bir Sırp Filmi (Srpski Film)

2010 – IMDb 5,1

Şu zamana kadar çekilmiş en rahatsız edici film olarak adlandırılan bu yapım, bir korku, gizem, adult filmidir. Yaşlanmakta olan Milos, emekliye ayrıldığı işinden fazlasıyla rahatsızdır. Eski iş arkadaşı olan Lejla, tarafından yeni bir film projesinde yer alması için teklif yapılır. Milos, geçmişteki mesleğinden ayrılabilmek için bu ‘sanat filmi’ projesinde yer almayı kabul eder. Projeyi imzaladıktan sonra bu projenin sanatla hiçbir ilgisi olmadığını anlar. Fakat bulunduğu durumdan kurtulmak hiç kolay olmayacaktır.

6 – Yedi (Se7en)

1995 – IMDb 8,6

Hıristiyan Katolik inancında bulunan 7 ölümcül günahı, yaşayan insanlar üzerinde kendi yöntemleriyle cezalandıran bir seri katilin peşine düşen iki polis dedektifi konu alan bu film polisiye, gerilim filmidir.

5 – İlk Korku (Primal Fear)

1996 – IMDb 7,7

Kilisede çalışan bir genç olan Aaron, bir rahibi öldürmekle suçlanır. Tüm delillerin bu genci göstermesine rağmen avukat Martin Vail, bu davayı üstlenir ve gencin suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışır. Aaron’da   olduğu ortaya çıkar ve davanın gidişatı tamamıyla değişir. ‘adalet’ ‘suçlu’ ‘masum’ kavramlarını inceleyen bu film hem psikolojik hem de hukuk sistemini sorgulayan bir film olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

4 – Zindan Adası (Shutter Island)

2010 – IMDb 8,2

Bir akıl hastasının ortadan kaybolduğu hastaneye araştırma için gönderilen iki polis memurunun bu hastanede yaşadıkları esrarengiz olayları konu alan film, sinema tarihinin en iyi filmlerinden birisidir.

3 – Taksi Şoförü (Taxi Driver)

1979 – IMDb 8,3

Taksi şoförü olan Travis, normal hayatındaki standartlığından fazlasıyla sıkılmış, sıkıcı hayatını aşık olduğu Bickle’la tersine döndürmeye çalışıyor fakat beklediği karşılığı bulamıyor. İstediği hayatı elde edemeyince bir silah alıp herhangi bir şeyler yapmayı planlıyor. Harekete geçmeyi, sokakların pisliğini temizlemeye karar veriyor. Hayatını bir fahişeyi kurtarmaya adıyor.

2 – İçinde Yaşadığım Deri (La piel que habito)

2011 – IMDb 7,6

Plastik cerrah olan Dr. Robert Ledgard bir trafik kazası sonucunda vücudu tamamen yanan eşine yeni bir deri yaratmak için uğraşır ve 12 yıl sonunda bunu başarır. Ancak eşi aynada yanan vücudunu görünce intihar eder. Küçük kızı Norma bu intiharı görerek psikolojik bir travma yaşar ve içine kapanık bir çocuk haline gelir. Dr. Ledgard, kızını daha sosyal hale getirmek için bir partiye götürür. Ancak bu daha kötü şekilde sonuçlanır. Kızı Vicente tarafından kötü bir şekilde tecavüze uğrar.

Zaten psikolojik sorunları olan Dr. Ledgard kızına tecavüz eden ve ölümüne yol açan Vicente’i izleyip, yakalar ve cinsiyet değiştirme ameliyatı için denek olarak kullanmaya başlar. 6 yıl süren çok sayıda ameliyat sonrasında Vicente, Dr. Ledgard’ın ölen karısı Vera’nın bir kopyasına dönüşür.

1 – Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for a Dream)

2000 – IMDb 8,3

Tv bağımlısı kadının bir programa çıkmaya hak kazanmasıyla başlayan her şey, kırmızı elbisenin içine girebilmek için verdiği savaşı anlatıyor. Diğer yandan madde bağımlısı olan oğlunun verdiği bağımlılık mücadelesi aileyi bir felakete sürükleyecektir. TV bağımlısı dul bir kadın ve madde bağımlısı bir gencin bağımlılık üzerine verdikleri savaşı anlatan bu film, final sahnesiyle kült film olmayı başarmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı