Gündem

Uber, artık sürücülerine iş vermek zorunda!

Uber, ABD’de alınan bir mahkeme kararı ile tüm çalışanlarını resmi olarak işe almak zorunda kaldı.

Uber, platformundaki tüm sürücüleri mahkeme kararıyla resmi olarak işe almak zorunda kaldı. Tüm dünyada adı sık sık taksiciler ile yaşadığı kavgalar ile gündeme gelen Uber, kendi ülkesi ABD’de tepki toplayan bir mahkeme kararı ile karşı karşıya kaldı. Kaliforniya eyaletinde görülen mahkemeden çıkan karara göre, Uber’in bağımsız işletmeler olarak konumlandırdığı platformundaki sürücüleri işe alması emredildi. Kaliforniya’da 50 bin sürücüsü bulunan Uber’in eyaletteki faaliyetlerine son verebileceği belirtiliyor.

Online taksi hizmeti veren ABD’li girişim Uber, geçtiğimiz günlerde kendi ülkesinde dikkat çeken bir mahkeme kararı ile karşı karşıya kaldı.

Bir dönem Türkiye’de de sıkça kullanılan Uber için, Kaliforniya’daki bir mahkeme sürücülerin çalışanlar olarak görülmesi gerektiğine hükmetti.

Bunun üzerine, eyalette 50 bin sürücüsü bulunan Uber’in bu sürücülerin hepsini işe almak yerine Kaliforniya’daki faaliyetlerini sona erdirmesi gündeme geldi.

Öyle ki, mahkeme kararına göre, platformuna dahil sürücüleri bağımsız işletmeler olarak gören Uber, bundan böyle söz konusu sürücüleri maaşlı çalışan olarak işe alacak ve fazla mesai, izin, sigorta gibi yan haklarını da vermek zorunda kalacak.

Kaliforniya’daki mahkemenin kararı Uber’in en büyük rakibi Lyft’i de etkiliyor. Yürürlüğe giren karar sonrası Uber ve Lyft gibi şirketlerin atacağı adımlar ise merak konusu haline geldi.

Öte yandan, eyaletteki iki şirketin verdiği ulaşım hizmetinin aksamaması ve sürücülerin de gelirlerinden mahrum olmaması adına bir başka mahkemenin ise sürücülerin işe alınması için son tarihi tarihi ertelendiği belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı