Yaşam

Dünya dışında ilk defa bir gezegenin etrafında yeşil ışık görüldü

Avrupa Uzay Ajansı’ının “Trace Gaz” adlı uydusu Dünya dışında ilk defa Mars’ın atmosferinde zümrüt yeşili bir parıltı yayıldığını görüntüledi.

ExoMars programının bir parçası olarak 2016 yılında Mars’a fırlatılan Trace Gaz Uydusu, Mars araştırmalarına farklı bir boyut kazandırdı.

Uydu, Mars’ın atmosferinde zümrüt yeşili bir parıltının yayıldığını tespit etti.

Dünya dışında ilk defa görüldü

 

Uydunun bulgusunu kayda geçiren Belçika’nın Liege Üniversitesi’nden gök bilimci Jean-Claude Gerard, Dünya’nın karanlıkta kalan kısmında atmosferde görülen, oksijen atomlarının belirli bir ışık dalga boyunu yaymasından kaynaklandığı sanılan yeşil ışığın Dünya dışında ilk kez gözlemlediğini belirtti.

Yeşil ışık yaymanın oksijen moleküllerinin karakteri olduğunu vurgulayan Gerard, “kuzey ışıkları” adı verilen auroraların da Güneş’ten yayılan elektrik yüklü parçacıkların atmosferin üst kesimlerindeki moleküllere çarpmasıyla oluştuğunu hatırlattı.

Gerard ve meslektaşları; Mars’taki ışığın gezegenin atmosferinin yüzde 95’ini oluşturan karbondioksit gazlarının, atmosferin üst kesimlerinde parçalanması ve karbonmonoksit ile oksijen olarak ayrışması sonucu oluştuğunu tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı