Gündem

Salgın hastalık için Osmanlı döneminde de karantina uygulanıyordu

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde düzenlenen “Osmanlı’da Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Kurumsallaşma” konulu konferansta konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nil Sarı, “Bugünkü gibi o zaman da deniz ve tren yoluyla gelen yolcuların hastalığı yayması nedeniyle şehir giriş-çıkışları yasaklanıyordu. Deniz ve tren yoluyla şehir ve yurt dışından gelenler tahaffuzhaneler denen yerlerde karantinaya alınıyordu.” dedi.

Üyesi Prof. Dr. Nil Sarı, geçmişte salgın hastalıklarla mücadele yönteminin günümüzdekiyle benzer olduğunu kaydederek “Bugün yaşanan koronavirüs salgınına karşı etkili bir anti viral bir ilaç henüz yok. Osmanlı dönemindeki gibi korunma, tecrit, temizlik, mikroptan arındırma başlıca yöntemler olarak önemini koruyor. Bugünkü gibi o zaman da deniz ve tren yoluyla gelen yolcuların hastalığı yayması nedeniyle şehir giriş-çıkışları yasaklanıyordu. Deniz ve tren yoluyla şehir ve yurt dışından gelenler tahaffuzhaneler denen yerlerde karantinaya alınıyordu.” şeklinde konuştu.

Osmanlı salgınlarla mücadele için bulaşıcı hastalıklar hastanesi yaptırdı

Sarı, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerin Osmanlı döneminde de benzerliğine dikkat çekerek “Osmanlı dönemindeki gibi korunma, tecrit, temizlik ve mikroptan arındırma başlıca yöntemler olarak önemini koruyor” ifadelerini kullandı.

Osmanlı Devleti’nin geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Sarı, “İkinci Abdulhamid Han Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulaşıcı hastalıklar için hastaneler yaptırdı” dedi.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 21’ncisi düzenlenen Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali’nde konuşan Prof. Dr. Nil Sarı, “Osmanlı döneminde de cüzzam, veba, çiçek gibi bulaşıcı hastalıklar vardı ve bunların da etkenleri, bulaşma yolları, tedavisi bilinmiyordu. Bugünkü koronavirüs salgınında olduğu gibi tek yol korumaktı” diye konuştu.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı