KadınYaşam

Tüp bebek tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

18 Nisan 1989 yılında Ege Üniversitesi tüp bebek merkezinde gayet sağlıklı bir şekilde hayata gelen Ece bebekten sonra, Türkiye’de yaygınlaşan ve günümüzde çokça mesafe katedilen tüp bebek tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Çiftlerin bebek sahibi olmak istemeleri sonucunda ilk adım doğal yollar ile gebe kalmayı denemek olur. Anne ve baba adayının korunmayı bıraktıktan sonra yaş sınırına göre 6 ay veya 1 yıl içinde bir sorun olmaması durumunda gebelik elde edilmesi beklenir. Olmaması durumunda bu konudaki araştırmalar yapılır. Araştırmalar sonucunda döllenme ihtimalinin değişik nedenlerden dolayı ihtimalinin düşük olduğu tespit edilebilir. Bu durumda tüp bebek tedavisi anne ve baba olmak isteyen kişilerin en sık başvurduğu yolların başında gelir. Süreç temelde yumurtaya sperm enjekte edilmesi ve döllenmiş yumurtanın anneye yerleştirilmesi olarak özetlenebilir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı

 

Tüp bebek tedavisine başlamaya karar veren kişilerde en çok merak edilen konuların başında tüp bebek tedavisinde başarı oranı gelir. Çünkü uzun süre bebek sahibi olmak için birçok yol deneyen veya normal yollar ile hamile kalmayı deneyen çiftlerin umutsuzluk durumu sürecin daha stresli bir hale gelmesine neden olabilir. Yaş ve diğer faktörlere bağlı olarak değişen başarı oranlarından bahsetmek mümkündür. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak başarı ihtimali de sürekli artmaktadır. Ortalama bir başarı oranından bahsetmek gerekirse de 30 yaşın altındaki hastalarda %60 iken, 30 yaştan fazla olanlarda ise %40 civarında bir başarı ortalaması verilebilir. Yaş arttıkça başarı şansı da yumurta durumundan dolayı azalır.

Tüp bebek tedavi yöntemleri

 

Tüp bebek yöntemlerinde kişinin hangi durumdan dolayı bebek sahibi olma şansının düşük olduğuna bağlı olarak farklı tedavi yollarından bahsetmek gerekir. Tüp bebek tedavisi yöntemleri konusunda her geçen gün daha da fazla yöntem geliştirilir. Kişiye özel tedaviler, ilaçsız tüp bebek, doğal tüp bebek, aşılama, hap kullanılarak tüp bebek, kök hücre ile tedavi, blastokist transferi, yumurtlama tedavisi gibi birçok isimle anılan yöntemden bahsetmek olasıdır.

Tüp bebek süreci

 

Normalde tüp bebek süreci ortalama 5 aşamadan meydana gelir. İlk aşama yumurtalıkların uyarılarak hareket geçirilmesidir. Doğurganlık artıran ilaçları kullanarak yumurtalıkların fazla çalışması sağlanabilir. Ardından yumurtalıktaki yumurta foliküler aspirasyon adı verilen bir operasyon eşliğinde alınır. Erkekten alınan sperm ile bu şekilde toplanan yumurtanın döllenmesi sağlanır. Döllenme sonunda embriyo oluşturulur. Embriyonun gelişimi laboratuvar ortamında devam ettirilir. Döllenme tamamlandıktan ve gereken büyüklüğe ulaştıktan sonra ise transfer edilir. Rahim içine ve uterusa yerleştirilen embriyonun vücuda tutunması için ilaç kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı