Yaşam

Narsizm nedir?

Narsizm; kendine aşık olma, kendini çok sevme ve son derece bencil olma rahatsızlığıdır.

Narsistler, kendilerine büyük hayranlık duyan kimselerdir. Herkesten üstün olduklarına inanan narsitler, son derece kibirli ve bencillerdir.

Koca dağları ben yarattım havasından asla kurtulmazlar ve çevresindeki herkese küçümseyici bakışlar atarlar.

Kendisine aşıktır

Narsistler, kendilerini o kadar çok beğeniyorlar ki; adeta aşık olurlar kendilerine. Her gün aynanın karşısına geçip, kendilerine uzun uzun bakarlar ve “En güzel ya da en yakışıklı benim.” derler.

Ben merkezlilik

Narsistlerin daha fazla benmerkezci olması, duyarlılıklarının azalması ve empatinin önemini her geçen gün biraz daha kaybetmesiyle narsistlerin sayısında gözle görülür artışın yaşanmasına neden oldu.

Sadece kendilerini düşünen bu insanlar, çevrelerindeki hiçbir şeyi görmezler ve dikkat etmezler.

Doymak bilmezler

Narsitlerin bir diğer özelliği ise sürekli aç olmaları ve yemek yeme istemeleridir. Doyma hisleri yoktur ve yemekten kısa bir süre sonra tekrar acıkırlar. Sürekli yemek yedikleri içinde obezite gibi hastalıklara yakalanırlar.

Freud’un “Birincil Narsizm” teşhisi

Bebek için karnının doyurulması önemli ve gerçek olan tek şeydir. Ve bu durumu Sigmund Freud, birincil narsisizm olarak tanımlamıştır. Ünlü Avustralyalı nöroloğa göre, ikincil narsisizm ise diğerinden biraz daha az narsistik davranmak demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı