Yaşam

Muhayyil nedir?

Muhayyil yüksek hayal gücü ve olmamış şeyleri beyninde kurgulamaya denir ancak şizofreni ile arasında büyük farklar vardır.

Arapça kökenli olan muhayyile, üstün hayal kurma yeteneğine denir. Hayal kurmak da bir yetenektir.

Mesela yazarlar…

O yazarlar ki, koca koca ciltli kitapları üstün zekalarını ve hayal güçlerini kullanarak yazarlar. İlham alırlar, oturur yazarlar.

İşte bütün o betimlemeleri yapmak, okuyucularını sayfalar arasında dolaştıran yazarların hayal gücü muhayyile ile açıklanabilir.

Hayal bilginin bile önüne geçer

Bir insan bazı bilgilere sahip olabilir; ama hayalleri yoksa bu bilgileriyle hangi hayallerin gerçekleştirilebileceğine dair düşünce içerisinde değilse bu bilgilere sahip olmanın bir anlamı olmayacaktır.

İnsanlar çalışarak, okuyarak ve gezerek bilgileri elde edebilir ancak hayal gücü yeteneği gelişmemiş ise hayal gücünü geliştirmesi için bunları yapması asla yeterli olmayacaktır.

Ne yapacağını bilmeyen, hayalleri olmayan birisine çok büyük miktarda para verseniz bu parayla neler yapacağı şeyler ev ve araba tarzı nesneler almaktan öteye geçemez. Ancak hayal dünyası geniş olan insanlar ise o parayla kapsül otel kurmanın hayalini dahi kurarlar

Üstün zekalılar

Muhayyile özellikte olan kişilerin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre üstün zekalı oldukları saptanmıştır.

Çünkü, hiç olmadık şeyleri bir anda kafasında kurgulayan, çıkarımlara varmaya çalışan bu insanlar gerçeklerden öte hayal dünyasında yaşarlar.

Yeni bir dünya kurmak

 

Hayal dünyasında yaşamaları asla kötü bir şey değildir ve onlar hayal kurarak kendilerine yeni dünya düzeni oluşturur. Kurdukları bu dünya düzeninde özgürce yaşamlarını sürdürürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı