GündemSiyaset

İsrail Başbakanı İlhak planı için ABD ile görüştüğünü açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ,İlhak planının İsrail için tarihi bir fırsat olduğunu dile getirip plan için destek istedi.

Tel Aviv, gözünü Filistin topraklarına dikmiş durumda…

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria’da yer edinen yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’ni ilhak planına ilişkin Amerika yönetimiyle müzakerelere devam ettiklerini söyledi.

Başbakan Netanyahu ve İsrail Meclisi Başkanı Yariv Levin, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin belediye başkanlarıyla Batı Kudüs’teki Başbakanlık Ofisi’nde bir araya geldi.

İlhak planı için destek istedi


Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’ni ilhak planının değerlendirildiği toplantıda Netanyahu, belediye başkanlarından plana destek istedi.


İsrail için büyük fırsat


İlhak planının İsrail için “tarih bir fırsat” bulunduğunu ve Amerika Başkanı Donald Trump’ın planını Filistinlilerle görüşme etmeye hazır bulunduğunu dile getiren Netanyahu, “İlhak için Amerika yönetimiyle görüşmeler sürüyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail basını, Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in dün Netanyahu ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde, İsrail’den ilhak planını ağırdan almasını istediğini yazmıştı.

Trump’ın, Netanyahu ile 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında açıklamış olduğu sözde Orta Doğu sulh planında, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ilişkin Ürdün Vadisi üstündeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.


Batı şeria için haritalandırma süreci

İsrail ve Amerika’li yetkililerden oluşan ortak komisyon, lafda barış planının ardından laf mevzusu bölgelerin ilhakı için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakan’ı, 1 Temmuz’dan itibaren Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’nin ilhakını kabine veya meclisin onayına sunabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı