Yaşam

Dünya Mirası Roskilde Katedrali

Doğu Danimarka’da Zealand Adasındaki Roskilde kasabasında bulunan katedral ilk olarak 980 yılında Kral Harald Bluetooth zamanında ahşaptan inşa edilmiştir. 1030 ve 1080 yıllarında iki traverten yapı olarak yeniden yapılan katedral,

1170 yılında, Roskilde Piskoposu Absalon’un talimatıyla o dönemde Danimarkalıların yeni tanıştığı tuğladan inşa edilmeye başlandı. Piskopos’un ölümünden sonra da inşaat devam etti ve kuzey kulesi hariç, tamamlanması 1275 yılını buldu.

İlk planları romanesk tarzında olmasına rağmen doğu kanadının tamamlanmasına müteakip dönemin gotik mimarisinin etkisiyle tarz değişikliğine gidildi. 

Katedral yarım daire şeklindeki mihrap yeri ile gotik tarzında nefli bir bazilikadır. İç bölümünde yer yer kaya taşları kullanılmış olsa da katedral esas olarak tuğladan inşa edilmiştir.

Dış bölümde duvarlar iki yüksek granit sütun kaidesi üzerinde dururken iç bölümde ise aynı malzemelerden yapılmış oluklu kaideler bulunmaktadır.

Yapılan incelemelerde, o dönem tuğlanın özellikleri tam olarak bilinemediğinden yapıyı güçlendirmek amacıyla kullanılmış olan meşe kirişlerinin izleri bulunmuştur. Orijinal halinde kubbe ve kemerlerin alt yüzeyleri hariç iç bölümdeki tüm duvarlar boş bırakılmıştır.

Her geçen yüzyıl, önce piskoposlar ve soylular daha sonra da kraliyet ailesi tarafından katedralin çevresine şapeller, sundurmalar, evler ve diğer yapılar inşa edilmiştir. Katedrale bitişik olan ve din adamlarının toplantı yaptığı bina (Chapter-house), St. Andrew ve St. Bridget şapelleri piskoposlar tarafından yapılan eklemelerden ilk akla gelenler. Magi Şapeli, Christian 4 Şapeli ile Frederik 5 şapeli ise kraliyet ailesi tarafından ilave edilen yapılardan bir kaçı. 

1536 yılına kadar Katolik kilisesine bağlı olan Roskilde Katedrali reform sonrasında Protestan kilisesine bağlanmıştır.

Bu değişim katedraldeki sadeliğin en önemli sebeplerinden birisidir. Bugün pek çok Protestan kilisesinde örneklerini gördüğümüz tuğlanın Kuzey Avrupası’nda ilk defa kullanılmış olması,

yüzyıllar içinde inşa edilen mimari yapıların birbirleriyle uyumu ve Danimarka Kraliyet ailesinin mozolesinin bulunması katedralin en önemli özellikleri olarak sayılmaktadır. 

Roskilde Katedrali 1995 senesinde Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı