Yaşam

30 Mayıs Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü

30 Mayıs Dünya Multipl Skleroz Günü sebebi ile açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Dilek Yanoğlu,” dünyada 1 milyondan fazla kişide görülüyor” dedi.

Merkezi sinir sistemi hastalığı olan, beyin ve omuriliğin birçok alanını etkileyen MS, her kişide farklı belirtilerle ortaya çıksa da genelde görme sorunları, bir kolda bacakta ya da her iki bacakta güçsüzlük, yürümede dengesizlik, bir yada iki elde titreme, uyuşma, idrar kaçırma ya da yapamama benzer biçimde belirtilerle ortaya çıkar.

Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafınca 30 Mayıs Dünya MS Günü olarak anılırken Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Yanoğlu, hastalıkla alakalı bilgiler verdi. Yanoğlu, “Multipl Skleroz (MS) hastalığı, tesirini merkezi sinir sisteminde gösteren ve ataklarla kendini belli eden kronik sinir sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıya karşı korurken kendi hücrelerini tanır. Ancak meçhul nedenden dolayı sistem bozulduğunda, bağışıklık sistemi kendi hücrelerine bilhassa de sinir iletimini elde eden beyin ve omurilikteki hücrelere karşı taarruz düzenler. Sinir hücrelerini korumuş olan ve görevlerini yerine getirmelerine destek olan, sinir hücrelerinin etrafındaki örtü gibi kılıflara miyelin ismi verilir. Bağışıklık sistemi miyelin kılıflarına saldırdığında ’plak’ adı verilen hasarlı bölgeler oluşur. Bunun cevabında hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukları benzer biçimde muhtelif emareler ortaya çıkabiliyor. Bunlara MS atakları denir. Sinir sisteminde etkilenen yere ve etkilenme derecesine bakılırsa, MS hastalığının tipi ve şiddeti hastadan hastaya değişebilir” dedi.

“Gerçek ataklarda belirtiler 24 saat boyunca sürmektedir”

Hastalığın her yaş grubu için risk taşıdığını aktaran Uzm. Dr. Dilek Yanoğlu, “MS daha fazlaca kadın ve gençlerde görülse de her yaş grubu için risk taşımaktadır. Yaşam boyu idame eden bir rahatsızlık olan MS; Türkiye’de 40 bin, dünyada ise 1 milyondan fazla insanda görülmektedir. Önceden MS atağı geçirmiş bir bireyin atakları düzeldikten sonra oldukca sıcak su ile duş alması, sıcak havaya maruz kalması ya da yakıcı bir hastalık geçirmesi cevabında atakları yine belirebilir. Bu ataklar yalancı hücum olarak adlandırılmaktadır. Gerçek ataklarda belirtiler çoğu zaman 24 saat boyunca sürmektedir. Eğer tedavi edilmezse atak süreleri 4 hafta ile 2 ay süresinde değişebilir. Hastalar daha önce bu biçim ataklarla karşılaşmadılar ise, bu ataklar 24 saat ve üstünde sürüyorsa mutlaka en kısa müddette bir doktora görünmeleri önerilir” ifadelerini kullandı.

“MS’in dört değişik tipi vardır”

Multipl Sklerozun her kişide değişik seyrettiğini, hastaların hepsinde sinirlerin zarar gördüğünü fakat ortaya çıkan belirtilerin değişik olabileceğini kaydeden Yanoğlu, MS’in tanımlanan başlıca dört tipi olduğunu vurguladı. Yanoğlu, “Atak ve iyileşmeler ile giden MS, ataklar ile ortaya çıkar. Ataklar tam yada kısmen geri dönüşlüdür. MS’li hastaların bir çok başlarda saldırı ve iyileşmeler ile giden seyir gösterir. Atakların ne sıklıkta geleceğini kestirmek olası değildir. Ataklar ara sıra yılda birkaç kez, ara sıra 2-3 yılda bir, birtakım hastalarda ise sadece yıllar sonra yine ortaya çıkabilir. Sekonder Progresif MS’de, saldırı ve iyileşmeler ile giden hastaların bir kısmında ondan sonra ataklar azalır veya görülmezken, örneğin yürüme güçlüğü ve konferans ve denge bozukluğu veya bilişsel engellilikte sürekli bir ilerleme olur. Primer Progresif MS’te de rahatsızlık kurnaz başlar ve seneler arasında gittikçe artan engellilik ortaya çıkar. İlerleme hızı değişken olmakla beraber çoğu zaman yavaş seyirli olur. Bu gruptaki hastalar MS’li olguların daha az bir bölümünü oluşturur. Ataklarla ilerleyici MS’te ise başlangıçtan itibaren kurnaz ve ilerleyici seyretmekle beraber arada ataklar da görülebilir” gibi konuştu.

“Üç tip tedavisi vardır”

MS hastalığının tedavisinden de bahseden Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Dilek Yanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MS hastalığı tedavisi kişiye hususi olmalı ve kesinlikle erken dönemde başlamalıdır. Günümüzde MS tedavisinde pek çok deva seçeneği bulunmaktadır. Hastanın atakları ve hastalığın şiddetine nazaran hangi ilaca başlayacağına karar verilir. Ataklar erken dönemde kontrol dibine alındığında, bu atakların oluşturacağı hasar da engellenmiş olur. MS’in temel olarak 3 tip tedavisi vardır; bunlar emarelere yönelik tedavi, hücum tedavisi ve atakları önleme tedavisidir. Fizik tedavi ve çeşitli rehabilitasyon türleri de bireyin ev ve iş yaşamını kolaylaştırmada destek olabilir. MS hastalığı doğru tedavi ve yaşam tarzı düzenlemeleri ile test altında tutulabilen bir hastalıktır. MS hastalarının çok merak etmiş olduğu bir başka konu da gebelik. Bilinmelidir ki; MS hastalığı hamileliğe mani değildir ve çocukta herhangi bir gelişim bozukluğuna neden olmaz. Hatta bazı olaylarda hamilelik MS ataklarını yatıştırmaktadır. Ancak doğum sonrası ataklar tekrarlanabileceği için MS hastalığının yakın takibi oldukça önemlidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı