Gündem

Zahmetli ama eşsiz bir lezzet!

Orta Doğu’nun sofralarını süsleyen firik, zahmetli ama eşsiz lezzeti ile nam salmaya devam ediyor.

Eşsiz lezzeti ile damaklarda iz bırakan firiğin hasat vakti geldi. Zahmetli ve uzun yolculuğun ardından sofralarda kendine yer bulan firik, lezzetinin ötesinde sağlığa faydalarıyla Avrupa ve Amerika’da da sıkça tercih ediliyor.

Güneydoğu Anadolu’nun tahıl ambarı olarak anılan Türkiye’de makarnalık olarak kullanılan firiğin hasadına başlandı. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıkça tüketilen firik, İran, Irak, Suudi Arabistan, Tunus gibi Orta Doğu ülkelerinde yerel ve merkezi devlet yöneticileri ile zengin ailelerin önemli konuklarını ağırladığı sofralarının olmazsa olmazıdır.

Diyabet hastaları ve gelişim çağındaki çocuklara faydalı!

Firik, kuzu, oğlak, hindi ve tavuk eti ile yapılan pilavlarda en çok tercih edilen buğday çeşidi olma özelliği taşıyor. Bunun yanı sıra, diyabet hastaları ve gelişim çağındaki çocuklara faydası nedeniyle ABD, Kanada, Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde de kullanılmaya başlandı.


Firiğin zahmetli serüveni!

Makarnalık olarak ekilen ve tarladaki sert buğdayın başakları olgunlaşma zamanından önce yani firiklik döneminde yeşil buğday başakları saplarıyla birlikte traktöre takılan özel aletle biçiliyor. Biçilen sert buğdaylar suyunun çekilebilmesi ve kendi sapı ile birlikte kuruması için tarlaya serilerek, bir gün boyunca güneşin altında bekletiliyor.

Kurutularak suyu çekilen buğdaylar bir araya toplanarak, küçük harmanlar oluşturuluyor. Oluşturulan küçük harmanlar ise firiklik sert buğdayların başakları sapları ile birlikte firik kıvamına gelene kadar hafif ateşte kontrollü olarak yakılıyor. Ütülme işleminin ardından ise küçük harmanlar soğuması için bulunduğu yerde karıştırılarak dağıtılarak soğumuya bırakılıyor. Bir gün de soğuması için bekletilen buğday başaklarının firik tanelerinden ayrılması için saman patozu makinesi ve biçerdöverlerle çekilerek ayıklama işlemi yapılıyor. Ayıklanan ve bir araya toplanan firik taneleri, sofralara uzanan yolculuğuna hazır hale getirilebilmesi için torbalanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı