Yaşam

Kayseri Sultan Sazlığı 301 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen kuş cenneti Sultan Sazlığı, doğal yapısıyla görenleri etkiliyor.

Kayseri’nin Yeşilhisar, Yahyalı ve Develi ilçe sınırlarında bulunan kuş cenneti Sultan Sazlığı, manzarası ve doğallığıyla görenleri büyülüyor.

Adını ve ününü Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’ndeki sultanların avlak yeri olmasından alan Sultan Sazlığı, jeolojik devirlerde volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı’nın yükselişiyle birlikte oluşan Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri arasında kapalı su toplama havzasının ortasında yer alıyor.

301 KUŞ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Kayseri Sultan Sazlığı, 310 kuş türüne ve 600 bini aşkın su kuşuna ev sahipliği yapıyor.

Kayseri Sultan Sazlığının “korunacak hassas alan” ilan edilmesinden çevre halkı ve Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç çok memnun olduklarını dile getirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç yaptığı açıklamada “Yeşilhisar, Yahyalı, Develi sınırları içerisinde yer alan Sultan Sazlığı, kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi. Bu karardan büyük memnuniyet duyduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı