Ekonomi

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ödemeler bugün başladı

Milyonlarca vatandaşın beklediği Kısa Çalışma Ödeneği’nde nisan ayı ödemeleri, başvurulara göre bugün başlıyor. Ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara verilecek günlük 39 TL’lik nakdi ücret desteği ise 8 Mayıs Cuma günü ödenecek.

Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izine çıkarılan vatandaşlara verilecek nakdi destek ödemeleri başlıyor. Kısa çalışma ödeneklerinin ödenmesine bugün başlanırken Mart ayı için ödenek hakkı bulunan ancak bu ödemelerini almayanların da ücretlerinin bugün yatırılması bekleniyor.

Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanabilmek için asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında, işverenin çalışanlarla ilgili beyanı esas olacak.

3,2 milyon başvuru

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre, kısa çalışma ödeneğine 300 bin firma, 3,2 milyon çalışan için başvurdu. Kısa çalışma ödeneği, başvuruyu takiben üretimin durduğu 8. günden itibaren ödeniyor. Mayıs ayında çalışılmayan günler için kısa çalışma ödeneği ise 5 Haziran tarihinde ödenmesi bekleniyor.


Nakdi destek ödemeleri cuma günü ödenecek!

15 Mart 2020 tarihinden itibaren şirketleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar ise nakdi ücret desteğinden faydalanabiliyorken 15 Mart 2020’den itibaren işsizlik maaşı koşullarını sağlayamadığı için işsizlik maaşı alamayan vatandaşlar da nakit desteğinden yararlanabilecek.

Günlük 39,24 TL’lik destek ayda 1,177 TL yapıyor. Vatandaşlara nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Mayıs Cuma günü yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı