Ekonomi

Depolarda 1, marketlerde 5 lira

Suluova Soğan Üreticileri Birliği eski Başkanı ve soğan üreticisi Haydar Karaca, soğan fiyatlarının yükselmesinin sebebinin corona virüs fırsatçıları olduğunu kaydederek, “Geçen yıl bu zamanlarda depolarda soğan kalmamıştı ve fiyatı artmıştı. Ancak bu yıl depolarda ürün var. Biz yine 1 liraya satıyoruz. Marketler ise 4-5 liraya satıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Nisan ayında kuru soğanda fiyatında yüzde 37,50 oranında artış yaşandı. Soğan üreticileri ise yaşanan artışın sebebi olarak corona virüs salgınının fırsatçılarından kaynaklandığını söyledi.

Kapatılan Suluova Soğan Üreticileri Birliği’nin eski başkanı ve soğan üreticisi Haydar Karaca, kentte bulunan soğan depolarında yaklaşık 8 bin ton soğan bulunduğunu belirterek, “Corona virüsü nedeniyle yurt dışı satışları durdu. Depolarda hala 10 bin ton civarında soğan var. Çürümeye başladı. Biz 1 liradan satıyoruz. Ama marketler 4-5 liraya satıyor. Geçen yıl bu zamanlarda soğan çok az kalmıştı hatta yok denebilecek kadar azdı. Biz yine 1 liraya satıyorduk. Marketler ise 8-10 liraya satıyordu. Üretici hale girmeden pazarda ürününü satabilirse, marketler de bu kadar fiyatlı soğan satamaz” şeklinde konuştu.

Soğan ekimleri başladı

Piyasada soğan kıtlığı olmayacağını dile getiren Karaca, erkenci soğanın hasatının başladığını ifade ederek, “Şimdi satışını yaptığımız ürünler geçen yıl depoladığımız soğanlar. Bu ürünler piyasadan çekilmeden bu günlerde Adana’da erkenci soğan hasadı başlayacak, ardından Hatay ve Temmuz ayında da Amasya’da hasat yapılacak. Yani piyasada soğan azalmayacak. Biz de ekimi bitirdik. Soğan topraktan çıkmaya başladı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı