Gündem

“Sigara corona virüsü engelliyor” iddiası

Fransa’da bir hastanede yapılan araştırmada, sigara içmenin Covid-19’a karşı koruyucu bir faktör olduğu ve nikotinin virüse karşı potansiyel bir önleyici etken olduğu öne sürüldü.

Paris’teki Pitié-Salpêtrière Hastanesi’nde yapılan araştırmada, sigara içmenin corona virüs enfeksiyonuna karşı koruyucu bir faktör olduğu ve nikotinin Covid-19’a karşı potansiyel bir önleyici etken olabileceği iddia edildi. Aynı araştırmaya göre, nikotinin sigara bağımlılığına neden olduğunu ve sigara içmenin sağlık için ciddi bir tehlike olduğu da vyrgulanıyor.

Söz konusu araştırma Covid-19 ile nikotin tüketimi ilişkisi konusunda kafa karışıklığı yaşatıyor.

DSÖ: Sigara içenlerin enfeksiyon kapma riski daha yüksek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise sigara içenlerin enfeksiyon kapma riski daha yüksek olduğunu belirterek “Sigara içme eylemi, ellerin (enfekte olmuş eller) dudaklar ile temasta olması demek bu da virüsün elden ağza taşınması ihtimalini yükseltiyor.” diyor.

Örgüt yaptığı açıklamada, “Nargile gibi birçok kişi tarafından paylaşılan içme alışkanlıkları Covid-19 hastalığının yayılmasını kolaylaştırır. Özellikle akciğer rahatsızlığı olanlar için sigara alışkanlığı ciddi hastalığa neden olabilir. Oksijen ihtiyacını artıran ya da vücudun oksijeni uygun bir şekilde kullanım kapasitesini düşüren durumlar kişinin sağlığını ciddi riske atmakta ve zatürre gibi hastalıklara sebep olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Araştırmalarda aynı zamanda 2012 yılında yaşanan MERS salgını sırasında sigara içenlerde, içmeyenlere oranla ölüm riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Sigara içenlerde Kovid-19 belirtileri daha ağır seyrediyor”

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, Covid-19 ile nikotin ilişkisini inceleyen araştırmaları gözden geçirdiklerini belirterek; sigara içenlerde Covid-19 belirtilerinin daha ağır seyrettiğini söylediler. DSÖ yetkilisi yaptığı açıklamada “Nikotin bandına ihtiyacı olan kişiler, sadece sigarayı terk etmek isteyen kişilerdir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı