Yaşam

İşte Türkiye’ de Covid-19 hastalarında en çok en çok görülen semptom!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, Türkiye’de Covid-19 hastalarında en çok gördüğü semptom hakkında bilgi verdi.

Corona virüs salgını nedeniyle Türkiye’de 2 bin 900 kişi hayatını kaybederken 112 bin 261 kişi ise enfekte oldu. Vaka sayıları her geçen gün artarken, hastalığın semptomlarına ilişkin her gün yeni bir detay ortaya çıkıyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, hastalarında en çok gördüğü semptomu açıkladı. Çelik, “Genel semptomlar belli. Öksürük, ateş ve nefes darlığı belirtileridir. Ben hastalarımda sırt ağrısı olarak çok gördüm. Biraz da buna dikkat etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

İlhami Çelik, corona virüste yüksek ateş ve öksürüğün dışında farklı belirtilerin de olduğuna değinerek; “Hastalık ishal ile seyredebiliyor. Geçenlerde bir yazı vardı. ‘Akut karın’ dediğimiz, bağırsaktaki tıkanıklıkla seyreden bir tablo açıklanmıştı. Kalp tutumundan bahsediliyor. Kalbin atımını bozduğu yönünde bir şey var. Ben hastalarımda sırt ağrısı olarak çok gördüm. Biraz da buna dikkat etmemiz lazım. Aşırı kas, eklem ve sırt ağrıları, ayak tabanı ağrısıyla gelenler var.” dedi.

İmmün plazma tedavisinin iyi sonuç verdiğini kaydeden Çelik, “Şu an verdiğimiz bir hasta var. Hastanın durumu daha iyi. Daha iyi oksijen alıyor. Hastamız yüz üstü yatıyor. Bunun faydalı olacağı kanısındayız. Çünkü bu pasif bağışıklama yöntemi. Virüsü bulacak ve verdiğiniz antikorlarla birleşip onları yok edecekler. Zaten iyileşen hastalarda da gördüğümüz budur. Bu da virüs ile savaşması demektir. Antikorla birleşimi bunu yok eder. Bu hastalıkta en ümitvar olan şu an immün plazma gözükmektedir.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı