Gündem

Covid-19 test sayısı neden düştü?

27 Nisan’daki koronavirüs test sayısının bir önceki güne göre 10 bin düşüş gösterdiğini açıklayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, daha fazla test yapılmasını talep etti.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre, bugüne kadar 918 bin 885 test yapıldı. Son 24 saatte yapılan test sayısı ise 20 bin 143 oldu. Sayının bir önceki güne göre 10 bin düşmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Buna göre, 26 Nisan’da 30 bin 177, 25 Nisan’da 38 bin 308, 24 Nisan’da 38 bin 351, 23 Nisan’da 40 bin 962 test yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı bir TV programında test sayısının neden düştüğünü açıklarken, daha fazla test yapılmasını da istedi.

“Test bizim en büyük garantimiz”

Ceyhan , “Kimlere test yapıyoruz? Diyoruz ki, ‘Şu, şu belirtileri olan ve aynı zamanda teması olan…’ Ya da üç belirti birden varsa temas aramadan yapıyoruz. Bunu değiştirmediğiniz sürece, size gelen, bu tipteki belirtileri olan kişi sayısı azaldıkça yaptığınız test azalıyor. Halbuki tam tersine kriterleri buna göre ayarlayıp daha fazla gevşeterek, daha fazla insana test yapacak hale getirip test sayısını artırmaya çalışmamız lazım. Çünkü şu dönemde, hele bir de tedbirleri kaldırmayı planladığımız dönemde, test bizim en büyük garantimiz. Eğer bu kriterlerle test yapmaya devam edersek vaka sayısı azaldıkça test 15 bine düşer, 10 bine düşer… Bunu önlemek için Sağlık Bakanlığı’nın yeni vaka tanımını, yani test kriterlerini açıklaması lazım. Örneğin bazı şartları aramadan test yaparsak o zaman test sayısını artırırız.” dedi.

Şimdiye dek yaptığımız testlerin çok üzerinde test yapılmasının gerektiğini belirten Prof. Ceyhan, “Çünkü artık insanları sokağa çıkaracaksak, bizim çok daha iyi virüs taşıyan insanları bulup izole etmemiz lazım. Kriterlerin değişmesi gerekir dediğim şu… Ateş ya da üst solunum yolu semptomlarından biri… Öksürük ya da nefes darlığı… Bunun yanında herhangi bir vakayla temas öyküsü varsa… O zaman bu temas öyküsü şartını kaldıracağız, ateş veya solunum sistemi belirtilerinden biri varsa diyeceğiz. Dolayısıyla test yapacağımız insan popülasyonu artacak. O zaman 20 bin test yerine, 50 bin, 60 bin test yapacağız. Öbür türlü kendimizi güvende hissedemeyiz. Belirtisiz olan çok sayıda insan var. Biz bunları tespit edemiyoruz. Birinin temaslısı olursa tespit edilebilir.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı