Gündem

O il corona ölüm oranlarında İstanbul’u geçti!

596 bin nüfusa sahip olan Zonguldak, corona virüs kaynaklı ölümlerde İstanbul’u geride bırakarak nüfusa oranla en çok ölümün görüldüğü il oldu.

Corona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 30 büyükşehirle birlikte  596 bin nüfuslu Zonguldak’ta da hem hafta sonları sokağa çıkma yasağı, hem de şehre araç ve yaya giriş çıkış yasağı uygulanıyor.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, ölüm yoğunluğu bakımından birinci sırada olan kent için sürekli sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ve kente özel ekonomik paket açıklanması gerektiğini ifade etti.

Ölüm oranında birinci, vaka oranında 6. sırada

81 il içinde nüfusa göre en çok vaka ve ölümün yaşandığı kent olan Zonguldak, corona ölümlerinde ilk 10 il arasında 1. sırada yer alırken İstanbul’u da geçti.

Kent, vaka yoğunluğu bakımından da İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Sakarya’nın ardından 6. sırada bulunuyor.

Zonguldak’ın yüzde 60’ı akciğer hastası

1,5 kilometre karelik alanda kömür tozu püskürten 7 termik santral sebebiyle şehirde yaşayanların yüzde 60’ı akciğerler hastalıklarına yakalandı. Corona virüsün, solunum yolu rahatsızlığı olanları daha çabuk etkileyip yayılması sebebiyle nüfusuna oranla corona ölüm sayısında 10 il arasında birinci sırada yer alıyor.

Son 10 yılda ölüm oranı yüzde 87 arttı!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, şehirdeki durumu, “Demografik yapısı, büyükşehirlere olan coğrafi yakınlığının yanı sıra halkın önemli bir kısmında solunum yolu rahatsızlığı var.

Hiç bir ilde bu kadar risk grubu yok. 1,5 km karelik bölge içinde 3104.68 MW gücünde 7 adet termik santral ünitesi bulunuyor. Bu santraller yıllarca baca filtresiz çalıştı ve sağlığa zarar verdi.

Yılların tahribatı bu salgında kendini gösterdi. Kanser nedeniyle ölen kişi sayısı son 10 yılda yüzde 54, solunum yolu ölümlerinde ise yüzde 87 artış var.

Hastanelerde Çocuk Onkoloji Servisleri açıldı. Zonguldak coğrafi olarak büyük şehirlere yakın. TTK’nın küçültülmesiyle oluşan işsizliğin de etkisiyle, Zonguldaklının bir ayağı büyükşehirlerde…

İnsan trafiği nedeniyle taşıyıcı ve risk artıyor. Salgına karşı ülkenin en korunmasız şehrinde, grizudan sonra şimdi de virüs öldürüyor. Sürekli sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli ve bu ile özel ekonomik paket açıklanmalı” şeklinde anlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı