Gündem

Yeni Yasa Teklifi Meclis’ten Geçti! Milyonları İlgilendiriyor

İşten çıkarmaları üç ay süre ile yasaklayan, kısa çalışma ödeneği alamayanlara ayda 1.177 TL ücret verilmesini içerem torba yasa Meclis’te kabul edildi. İşte torba yasanın detayları…

İşten çıkarmayı 3 ay yasaklayan düzenleme dün TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı. İlgili torba yasa teklifi geçen hafta 62 madde olarak iş dünyasının görüşüne açılmış ancak TBMM’ye 15 madde olarak bu hafta gelmişti. Öte yandan düzenlemede yer alıp tartışmalara neden olan sosyal medya düzenlemesi yasadan çıkarılmıştı.

İşten Çıkarma 3 Ay Yasaklandı

İşveren, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi geçmemek üzere işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilecek. Bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyecek.

Kısa Çalıma Ödeneği Alamayanlara Aylık 1,177 TL

Yasa ile ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere aylık 1,177 TL nakdi ücret desteği sağlanıyor.

Su Faturaları Ertelenecek

Yasa ile konutların ve faaliyetleri durdurulan işyerlerinin su faturası borçlarının, belediyeler tarafından 3 ay süreyle ertelenebilecek. Yasada dün yapılan değişiklikle bunun süre bitiminden itibaren 3 aya kadar belediye meclisince uzatılabilme imkanı bulunuyor. Bu alacaklar ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilecek.

Belediyelerin 3 ay ertelenen ödemelerine, dün düzenlemede yapılan değişikliklerle Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne yapılan yıllık taksit ödemeleri de dahil edildi.

TVF’ye ilişkin düzenleme

Kabul edilen yasa teklifinde Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) ve alt fon ve şirketlerinin denetim raporlarının Cumhurbaşkanı’na sunum tarihi, Haziran ayından Eylül’e alınıyor. Türkiye Varlık Fonu’nun üçüncü kişilerle birlikte veya tek başına kontrolünü sağlayacak işlemlerinde, Sermaye Piyasası Kanunu’nun “Ortaklıkların önemli nitelikteki işlemleri” ve “Ortaklıktan çıkarma hakkı ve satma hakkı” başlıklı madde hükümleri uygulanmayacak. Benzer şekilde Türkiye Varlık Fonu’nun üçüncü kişilerle birlikte veya tek başlarına kontrolünü sağlayacak işlemlerinde “Hakimiyetin hukuka aykırı kullanılması” başlıklı maddesi de uygulanmayacak.

Sosyal Medya Düzenlemesi Tekliften Çıkarıldı

Corona virüs salgını nedeniyle ekonomide oluşan tahribatın giderilmesi için hazırlanan kanun tasarısı kapsamında, Facebook’tan TikTok’a kadar tüm sosyal medya ağlarının kapsamlı denetime alınması ve kullanıcı bilgilerinin Türkiye sınırları içinde tutulması zorunluluğu düzenlemede yer alıyordu.

Teklifte, kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya ağları ayrı bir denetim kategorisi olarak belirlenirken, Türkiye’deki kişilerin veya kurumların taleplerine hızla cevap verecek sorumlu bulundurmaları zorunlu hale getirilecekti. Bu düzenlemeye uymamaları halinde sosyal medya sitelerine erişime yüzde 95’e kadar, yani pratik olarak neredeyse tamamen engellenecekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı