Gündem

RTÜK’ün FOX TV kararı!

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fatih Portakal’ın sunduğu FOX Ana Haber’e 3 kez yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK Üst Kurulu’nun yaptığı son toplantının gündeminde, Fatih Portakal’ın sunduğu FOX Ana Haber’deki ‘yayın ihlali’ iddiaları vardı. Kurul, yayın reklam gelirlerinin yüzde 3’ünün ceza bedeli olarak alınmasına ve 3 kez ana haber bülteni yayınının durdurulmasına karar verdi.

Erdoğan Duyurusunda Bulunmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FOX TV Anahaber spikeri Fatih Portakal hakkında, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Portakal’ın Twitter üzerinden paylaştığı ”Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” mesajı nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2. maddesinde hükmü bulunan Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu ve resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması istenmişti.

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da sunucu Fatih Portakal hakkında, sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığını gerekçe göstererek suç duyurusunda bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı